Dnia 29 lipca 2024 r.  Stowarzyszenie Absolwenci i Miłośnicy ZSOiZ w Solcu Kujawskim znalazło się w gronie beneficjentów programu Wspólnie dla dziedzictwa, którego operatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, zgłaszając projekt pt. Od czynu do pamięci – wspólnie na rzecz dawnych mieszkańców Solca Kujawskiego.
Głównym celem zadania jest wzrost społecznego zaangażowania młodzieży w identyfikację dziedzictwa i w system opieki nad zabytkami, osiągany we współpracy z organizacjami pozarządowymi, służbami konserwatorskimi, lokalnymi instytucjami kultury oraz w porozumieniu z samorządem terytorialnym. Przeprowadzane wykłady, prace porządkowe, opracowana ścieżka dydaktyczna oraz wystawa mają pomóc we wzroście świadomości społecznej w zakresie roli i wartości dziedzictwa kulturowego, które dotychczas było postrzegane jako „niechciane” lub zapomniane. Osobiste zaangażowanie uczestników w prace porządkowe oraz w przygotowanie wystawy ma pomóc w zbudowaniu pozytywnej emocjonalnej więzi pomiędzy nimi, a dziedzictwem kulturowym będącym przedmiotem projektu. Realizacja głównych jego celów przyczyni się również do aktywizowania lokalnej społeczności, rozwój edukacji kulturalnej, pełniejszego zidentyfikowania lokalnego dziedzictwa kulturowego i poszerzania wiedzy o jego wartości. Podjęte działania będą także wzmacniać poczucie sprawczości u mieszkańców, ale także wpływać na nawiązywanie więzi międzypokoleniowej przy naprawie dobra wspólnego. Ważnym celem podejmowanych prac jest także szerzenie idei wolontariatu, poprawa dostępności do zabytkowych cmentarzy, krzewienie tolerancji, wzrost wiedzy o przeszłości miasta i lokalnej historii u uczniów/wolontariuszy, kreowanie pozytywnych wzorców społecznych, zwiększenie poczucia dumy z małej ojczyzny, a na końcu wzrost kompetencji i doświadczenia członków stowarzyszenia poprzez realizacje wszystkich punktów projektu.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Podejmowane działania są skierowane przede wszystkim do społeczności szkolnej ZSOiZ, jednakże uczestniczyć w nich mogą również pozostali mieszkańcy Solca Kujawskiego.
Realizacja zadania nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie partnerów projektu:

• Urząd Miasta i Gminy Solec Kujawski
  • Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Solcu Kujawskim
  • Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim
  • Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu
  • Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy
  • Stowarzyszenie „Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw”
  • KTP PTTK Horyzont w Solcu Kujawskim

Patronat medialny nad projektem sprawuje TV Solec.
Zadanie dofinansowano w całości ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa w kwocie 35 800 zł.