W naszej szkole już po raz drugi organizujemy walentynki  pod hasłem – „Walentynki inaczej – czyli łączy nas krew która ratuje życie”.

12 lutego w godzinach od 9.00 do 13.00 zapraszamy wszystkich pełnoletnich  uczniów , pracowników szkoły oraz mieszkańców  Solca Kujawskiego do włączenia się w szlachetną  akcję ratowania życia. Pamiętaj – twoja krew to czyjeś życie.

Poniżej kilka przydatnych informacji:

KIEDY?   12 lutego 2020 r. ( środa )

GDZIE?  Boisko ZSOiZ

O KTÓREJ?  Od 9.00 do 13.00

Możesz oddać krew jeśli jesteś:

  • osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia
  • czujesz się zdrowy
  • ważysz nie mniej niż 50kg
  • pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Czy oddawanie krwi jest bezpieczne ?

Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem ponieważ na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.

  1. Czy to prawda, że jak zacznę oddawać krew to będzie musiał oddawać ją stale?

Jest to jeden z mitów dotyczących krwiodawstwa. Jednorazowe oddanie krwi nie oznacza, że potem trzeba będzie to już robić regularnie. Organizm produkuje dokładnie tyle krwi, ile potrzebuje. Objętość krwi wraca do normy już jeden dzień po jej oddaniu.

Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:

  • dowód osobisty,
  • legitymację studencką,
  • prawo jazdy,
  • paszport,

Więcej informacji na stronie: http://www.rckik-bydgoszcz.com.pl
(Zakładka: Dla dawców krwi).