20 maja 2019 roku uczniowie kl.1d, 2d i 3d w ramach wycieczki zawodoznawczej zwiedzali zakład Tele – Fonika Bydgoszcz sp. z o.o, gdzie produkowane są kable energetyczne średnich (36-150 kV) i wysokich (220- 500 kV) napięć. Zapoznali się z procesem produkcji od magazynu do wykonania linki z drutu miedzianego lub aluminiowego, następnie pokrycie linki trzema warstwami tworzywa sztucznego. Następnie pokrywanie ekranem wykonanym z oplotu z drutu miedzianego o średnicy 1,1 mm i wykonanie izolacji specjalną taśmą na oplot druciany (tzw. ekran) i nałożenie ostatniej warstwy tworzywa z pcv. Uczniowie na koniec zwiedzania zobaczyli jak bada się przewody średniego i wysokiego napięcia w klatce Faradaya ( na zdjęciach).

Z.C.